ه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت در برنامه عطر عاشقی که در آستان امامزاده صالح(ع) برگزار شد، گفت: بعثت بزرگترین عید برای بشریت است.

وی درباره اهداف مشترک نبوی و مهدوی، عنوان کرد: انبیاء و پیامبران آمدند تحول روحی و اخلاقی در مردم و جامعه ایجاد کنند که انسان‌ها بتوانند یک زندگی صحیح داشته و کسی حق کسی را نرباید و جامعه سالم باشد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر با بیان اینکه تزکیه اخلاقی بزرگترین هدف انبیا است، اظهار داشت: پیامبر(ص) فرمودند که من مبعوث شدم که مکارم اخلاق را به نهایت خود برسانم، امروز خلاء فضیلت و اخلاق اجازه نمی‌دهد مردم زندگی درست داشته باشد.

وی افزود: پس از ظهور امام زمان(ع) همچون سیره پیامبر(ص) به همراه صالحان و شایستگان مدینه فاضله‌ای درست می‌کنند که همه چیز طبق ضوابط دینی و شرعی باشد.

 نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت ادامه داد: در دوره جاهلی شرایط برای انسان‌ها بسیار سخت بود، پیامبر(ص) از بت‌پرستان و انسان خشن افرادی خداپرست، رئوف و رحیم ساخت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر با بیان اینکه از دیگر اهداف مشترک سیره نبوی و مهدوی ایجاد یک نهضت علمی و توسعه آن در جامعه بشری است، ابراز کرد: اسلام همراه تعهد و اخلاق ارتقاء سطح معلومات مردم را در نظر گرفته است، هیچ دینی به اندازه اسلام برای علم ارزش قائل نشده است.

وی افزود: اسلام به تمام رشته‌های علمی مورد نیاز بشر توجه کرده است، پیامبر(ص) می‌فرمایند شما دنبال دانش بروید اگرچه در کشور چین باشد؛ باید مسلمانان از نظر علمی و دانش در سطح بالایی از دنیا باشند، امروز به برکت جمهوری اسلامی ایران در کشور ما رشد علمی مردان و زنان سطح بالایی پیدا کرده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه توسعه عدالت در جهان از دیگر اهداف مشترک سیره نبوی و مهدوی است، گفت: اسلام به مساله عدالت بسیار اهمیت داده است، در زمان حضرت مهدی(عج) همین هدف برجسته شده است که وقتی بیایند جامعه پر از ظلم و ستم را به محیطی سراسر عدل تبدیل می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه خداوند می‌فرماید ای پیامبر ما شما را مبعوث به رسالت کردیم که برای جهانیان رحمت باشید، عنوان کرد: اینکه برخی شبهه‌پراکنی می‌کنند که امام زمان(عج) هرکس را که اسلام را نپذیرد می‌کشد ریشه دینی ندارد، بلکه امام زمان(عج) زیبایی‌های اسلام را بیان می‌کنند آنان هم بر اساس فطرت زیبایی‌طلب خود می‌پذیرند.

وی افزود: امام رضا(ع) فرمودند شما مطالب ما را به گوش جهانیان برسانید کسانی که سخنان ما را بشوند آن را قبول خواهند کرد.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه توجه به آزادی و گسترش آزادی‌های بشری و انسانی از دیگر اهداف مشترک نبوی و مهدوی است، گفت: قرآن به صراحت می‌فرماید که پیامبر(ص) آمده که تمام زنجیرهای اسارت و بردگی را از دوش بشر بردارد و او را آزاد کند، توحید نهایت آزادی است یعنی ما به غیر از خدا به کسی وابستگی نداریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر افزود: در فرهنگ شیعه است که هیچ کس حق ندارد در برابر غیرخدا حتی پیامبر(ص) و ائمه سجده کند، در قرآن پیامبر(ص) رسما می‌فرموند هدف من نجات بشریت و زندگی سعادتمندانه برای شما است و از شما چیزی نمی خواهم.

وی با بیان اینکه آزادی بیان از دیگر اهداف مشترک حکومت نبوی و مهدوی است، اظهار داشت: در اسلام آزادی بیان در حد بالای آن به رسمیت شناخته شده است، در روایت است آن ملتی که نتواند بدون ترس و لکنت زبان حق مظلوم را از ظالم بگیرد شایسته آقایی و عظمت نیست.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت افزود: گاهی افرادی با ائمه معصومین(ع) با لحن بد صحبت می‌کردند یا فحش می‌دادند اما ائمه(ع) با زبان لین آنان را به اسلام دعوت می‌کردند، کدام روسای دنیا چنین روشی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر با بیان اینکه روش امام عصر و پیامبر(ص) کاملا با هم یکسان است، اظهار داشت: خداوند به ائمه معصومین(ع) و اولیاء خود دستور داده که با مردم مدارا کنند، اسلام دین نرم و روانی است که بر دوش مردم فشار قرار نمی‌دهد طوری که همراه او باشند نه از آن متنفر باشند.

وی افزود: اگر جامعه ما با این موار خود را تطبیق دهد جامعه نبوی و مهدوی خواهد شد، در جمهوری اسلامی مردم باید بتوانند احقاق حق کنند و آزادانه حرف بزنند کما اینکه چنین هم است کرسی‌های آزاداندیشی که رهبر معظم انقلاب دنبال می‌کردند بر همین مبنا بود.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت بیان داشت: اسلام دین منطق و گفت‌وگو است باید نقد را شنیده و با منطق و حکمت، موعظه حسنه پاسخ آن را داد.