شفقنا- رئیس سازمان حج و زیارت گفت: حجاج بهتر است لپ تاپ با خود حمل نکنند تا مشکل احتمالی بوجود نیاید.

به گزارش شفقنا، حمید محمدی پیش از عزیمت به حج تمتع ۹۶ در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: ‌۳۰۰ کاروان از ۵۹۰ کاروان، مدینه قبل هستند که از ۸ مرداد سفر آنان آغاز و تا ۳۰ مرداد ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه ۲۹۰ کاروان هم مدینه بعد هستند که اعزام آنها از ۱۴ مرداد آغاز و تا ۳ شهریور ادامه خواهد داشت که پروازهای آنها به جده است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار نفر از حجاج ایرانی در مدینه مستقر هستند و اولین گروه از حجاج ایرانی هم روز شنبه از مدینه به مکه مکرمه مشرف و محرم شدند.

او خاطرنشان کرد: از روز پنج‌شنبه هیات کنسولی ایران در عربستان حضور پیدا کرده‌اند که یک تیم از آنها در مدینه و تیم دیگر در مکه مستقر می شود.

محمدی اظهار داشت: اوضاع مکه و مدینه در زمینه مسائل اقامتی، بهداشتی و تغذیه‌ای خوب گزارش شده است.

او درباره آخرین تمهدیدات اندیشیده شده برای حجاج ایرانی گفت: امسال نسبت به سال‌های گذشته تفاوت‌هایی در ارائه خدمات به حجاج ایرانی داریم به طوری که تدابیر ویژه‌ای در ایام تشریق و عرفات در نظر گرفته‌ایم. ضمن اینکه به دلیل گرمای زیاد در چادرهای عرفات تلاش شده با نصب کولرهای گازی و ایجاد فضای مطلوب، حجاج از فضای معنوی استفاده بهتری کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: برنامه‌ریزی‌های جدیدی در رفت و آمدهای گروهی حجاج صورت گرفته و با وزارت حج عربستان هماهنگی‌های خوبی در زمینه تردد حجاج شده است تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

او در مورد حضور نوع خدمات ارائه شده تیم کنسولی ایران در عربستان به حجاج تصریح کرد: ‌تیم کنسولی قرار است همان خدماتی را که به یک شهروند ایرانی در هر کشوری ارائه می‌دهند در قبال حجاج هم داده باشند ضمن اینکه هر سال حوادثی به صورت عادی مانند بازگشت بیماران بدحال، مرگ و میر عادی و ناشی از تصادف رخ می‌دهد که تیم‌های کنسولی بر اساس وظیفه خود اقداماتی را در قبال آنها انجام می‌دهند.

محمدی درباره حمل لپ تاپ توسط حجاج ایران به عربستان و بروز برخی مشکلات در این زمینه گفت: سعودی‌ها در زمینه ورود لپ تاپ به کشورشان حساسیت داشته و بازرسی می کنند ضمن اینکه در جلسات مختلف آموزشی و توجیهی به حجاج تاکید کردیم اگر ضرورت و نیازی به لپ تاپ ندارند بهتر است این وسیله را به عربستان نیاورند.

او خاطرنشان کرد:‌ سعودی‌ها حین بازرسی لپ تاپ‌ها را توقیف و بعدا آنها را عودت می‌دهند لذا بهتر است لپ تاپ را با خود حمل نکنند تا مشکل احتمالی بوجود نیاید.